Domowy budżet, czyli jak nie wpaść w długi
2017-01-20
Skąd wziąć pożyczkę na większe wydatki?
2017-02-07

Uważaj na kredyty zaciągane w pośpiechu

Święta, okazje, zakupy, wyjazdy wakacyjne, prezenty – są to najczęstsze przypadki, w których większość z nas potrzebuje większego zastrzyku gotówki, zazwyczaj decydując się na szybki kredyt tzw. kredyt konsumpcyjny. Ze spłatą dużych kredytów mieszkaniowych problemy ma, jak oblicza Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, zaledwie co 50. Polak. Z regulowaniem znacznie mniejszych kredytów konsumpcyjnych – aż co siódmy!

Jest to oczywiście zrozumiałe, gdyż kredyty mieszkaniowe, zazwyczaj zabezpieczone hipoteką są zaciągane na setki tysięcy, każdy z nas biorąc taki kredyt ma świadomość , iż w sytuacji nie spłacania raty kredytu do banku, bank może odebrać nam nieruchomość, dlatego też większa część z nas, kredyty takie stara się płacić w terminie, a część osób, które mają problem z ich płatnością zawsze stara się polubownie dogadać z bankiem, by nie zostać na lodzie, bez dachu nad głową.

Innym przypadkiem natomiast są kredyty konsumpcyjne, zaciągane w pochopny sposób, niektórzy z nas nawet nie czytają umów, w których zapisana jest wysokość odsetek za pobraną pożyczkę czy też kredyt. Pożyczkodawcy w tych przypadkach nie sprawdzają swoich klientów tak dokładnie jak banki, gdyż jest im na rękę sytuacja w której pożyczkobiorca będzie spóźniał się ze spłatą, gdyż odsetki w tej sytuacji są dla nich najbardziej opłacalne, a nas mogą doprowadzić do długów, które latami mogą się za nami ciągnąć, doprowadzając nas do bankructwa.

Pamiętaj zatem, jeśli jesteś w potrzebie i potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, chcesz zdecydować się na pożyczkę lub kredyt, pamiętaj o podstawowych krokach, które mogą uratować Cię przed długami:

  • sprawdź firmę w której chcesz zaciągnąć pożyczkę, czy też kredyt-jej wiarygodność,
  • sprawdź jaki będzie całkowity koszt kredytu,
  • przeanalizuj umowę, a jeśli jej nie rozumiesz nie podpisuj jej, tylko skonsultuj się z osobą obeznaną w tym temacie.